Menu
Home Page

Bridekirk Dovenby CE Primary SchoolWork Together, Aim High, Shine Bright

Home Page

Bridekirk Dovenby CE Primary SchoolWork Together, Aim High, Shine Bright

Governor Terms of Office

Name

Appointing Body

Date of Appointment

Term of   Office 

Committee

Position of  Responsibility

Mrs Julia Fish

Headteacher

1st September 2016

Ex officio

 

Headteacher

 

Rev Adrian Thompson

Foundation

18th October 2018

Ex officio

Safeguarding, Church & Community,  Behaviour & Discipline

Principal Officiating     Minister

Dr Mark    Kinghan

Foundation

27th September 2017

4 years

Safeguarding, Church & Community,  Behaviour & Discipline

 

Mrs Julie Hodgson

Local Authority

 

30th November 2017

4 years

Curriculum, Personal Development, SEND, Assessment & Progress

Chair

Mrs Fiona  Taylor

 

Staff

10th June 2019

4 years

Curriculum, Personal Development, SEND, Assessment & Progress

 

Mrs Leah Coe

Parent

12th July 2019

4 years

Staffing, Admissions, Finance, Health and Safety and Buildings.

 

Mr Matthew  Buckley

Parent

5th October 2017

4 years

Safeguarding, Church & Community,  Behaviour & Discipline

 

Mrs Rose         Rowlands

Parent

5th October 2017

4 years

Curriculum, Personal Development, SEND, Assessment & Progress

Joint Vice Chair

Mrs Sarah    Allison

Co-opted

21st May 2018

4 years

Staffing, Admissions, Finance, Health and Safety and Buildings.

Joint Vice Chair

Mrs Deborah

Matthews

Co-opted

21st May 2018

4 years

Staffing, Admissions, Finance, Health and Safety and Buildings.

 

Mrs Lynsey Smith

 

Co-opted

18th May 2017

4 years

Curriculum, Personal Development, SEND, Assessment & Progress

 

Mr John Wilks

Parent

  17th January 2019

4 years

Staffing, Admissions, Finance, Health and Safety and Buildings.

 

Mrs Sarah Smith

Parent

17th January 2019

4 years

Curriculum, Personal Development, SEND, Assessment & Progress

 

Mrs Christina Brentnall

Foundation

1st February 2019

4 years

Safeguarding, Church & Community,  Behaviour & Discipline

 

Mrs Wendy Metcalf 

Clerk to the

Governors

1st March 2020

N/A

N/A

N/A

Previous Governors (resigned in last 12 months)

Mrs Helen Marrs        Associate          Appointed 21st May 2018, resigned 21st May 2020 

Mrs Hayley Bishop     Parent               Appointed June 2018, resigned July 2019

 

Top